my

krásná cimra

Šest subjektů, které svedl dohromady společný zápal pro nestárnoucí design minulých let. Naší snahou je vracet mu jeho ztracenou funkčnost a šmrnc, přivést ho zpět k životu. Máme za cíl udržovat při životě bohatý odkaz, který nám zanechaly generace významných designérů.

INSTAGRAM

Vendula Procházková

pohovenda

Věnuji se čalounění klasickou i novodobou technologií. Nábytku oholenému na kostru pečlivě a s citem obnovuji všechny vrstvy a vracím mu tak jeho původní funkčnost. Pokud zrovna nerenovuji na zakázku, ráda uplatňuji tvůrčí nápady na designových kusech k volnému prodeji. Většinou si na nich vybíjím svou lásku pro hru s barvami.

INSTAGRAM

Ondřej Daňa

1000zgarb

Rozhodl jsem se jednoho dne, že změním význam slova zgarb. Mým cílem je 1000 zgarb, věcí, kterých se někdo rozhodl zbavit. Já jim dám novou hodnotu a najdu pro ně nového majitele, který ocení tu krásu.

INSTAGRAM

KATEŘINA KRAUSOVÁ

naměkko

Zachraňovat starý nábytek mě baví už dlouho, doma jiný ani nemáme. Z některých modelů jsem až naměkko. Věnuji se především čalounické práci, je-li třeba, zrenovuji i dřevo.

INSTAGRAM

Blanka Rýznarová

retro sitting

Moje dílna vznikla před třemi lety z potřeby tvořit rukama, dělat něco, co má smysl, vracet do interiérů kousky z kvalitních materiálů ověřené dlouhými dekádami a s nadčasovým designem. Renovuji ikonická československá křesla, židle, pohovky i otomany, které se zde v průběhu posledních 100 let vyráběly. Každému kusu vracím jejich funkčnost a krásu a tvořím z nich opět osobité solitéry díky pečlivě vybraným potahům a důrazu na detail.

INSTAGRAM

Lukáš Václavík & Hana Hrušková

na ponku

Na ponku zachraňujeme příběhy, které nám nábytek vypráví. Věříme, že staré krásné kousky nebývají jen hodnotným dědictvím po předcích, ale i nositeli rodinných zážitků a vzpomínek. Někdy jsou však již značně ošuntělé a odřené, a tak se může zdát, že přišel jejich čas stát se odpadem na vyhození. Naším cílem je tento proces zvrátit.

INSTAGRAM

TEREZA JAKUBÍČKOVÁ

fungl

Jsem restaurátorka a kunsthistorička. K renovaci nábytku přistupuji s pečlivostí a profesionalitou, kterou si bezesporu zaslouží. Ráda spolupracuji na tvorbě interiéru, kdy připravím nábytek pro konkrétní prostor. Při opravě používám barvy a látky tak, aby se každý kousek stal naprostým originálem.

INSTAGRAM
  • Když se loni v květnu potkali, pět konkurentů na malém rybníčku, nečekali, že z toho vznikne úžasná spolupráce

    Nechceme se vnímat jako konkurence. Jsme malé podniky, se svou malostí jsme spokojení, ale uvědomujeme si, že není od věci některé zkušenosti sdílet, a trochu se v našem úsilí vzájemně podpořit.

    Celý rozhovor k přečtení zde 
  • Co jí projde rukama, je jako fungl nové, Brňanka renovuje starý nábytek

    Tereza Jakubíčková měla k manuální práci blízko od malička. Před deseti lety se začala věnovat renovaci nábytku a teď druhým rokem v Brně vede vlastní úspěšný projekt Fungl.

    Celý rozhovor k přečtení zde 
  • Retro nábytek je čím dál oblíbenější, třicátá léta brzy nebudou k sehnání

    Její srdeční záležitostí je nábytek z třicátých let, jeho čistý a funkční design. Nezabývá se ale restaurátorstvím, Tereza Jakubíčková nábytek renovuje. To znamená, že ho opravuje, aby mohl sloužit další roky a dekády.

    Celý rozhovor k přečtení zde 
  • Jít v dospělosti na učňák bylo nejlepší rozhodnutí, říká pohovenda

    Vyzkoušela tři vysoké školy, ale perspektivu získala až po absolvování odborného učiliště. Mistryně ČR odborných dovedností si otevřela s kamarádkou čalounickou dílnu a zakázky se od té doby nezastavily.

    Celý rozhovor k přečtení zde 
  • Začínal doma v kuchyni, nyní na ponku oživuje ikonické designovky

    Lukáš Václavík se svou malou firmou restauruje starožitný nábytek. Renovoval například ikonické křeslo od Halabaly nebo stolek pro vilu Stiassni.

    Celý rozhovor k přečtení zde 
  • Křesla H 269 končila ještě před 10 lety u popelnic, dnes mají neskutečnou hodnotu

    Lukáš Václavík si místo akademické dráhy založil živnost na renovaci nábytku. Filozofie firmy Na ponku je vracet život starým střepům. Kromě emocionální hodnoty nábytku po babičkách upozorňuje na jeho investiční potenciál.

    Celý rozhovor k přečtení zde