krásná cimra

Six brands brought together by a common passion for timeless design of past decades. Our aim is to give it back its lost functionality and flair, to bring it back to life. We wish to keep alive the rich legacy left to us by generations of great designers.

with respect to timeless design

Ondřej Daňa

1000zgarb

I decided one day to change the meaning of the word zgarb. My goal is 1,000 zgarb, things that someone decided to get rid of. I'm going to give them new value and find a new owner who appreciates their beauty.

INSTAGRAM

TEREZA JAKUBÍČKOVÁ

fungl

I'm a restorer and art historian. I approach furniture restoration with the care and professionalism it undoubtedly deserves. I am happy to collaborate on interior design, where I tailor the furniture for a specific space. I use colors and fabrics in my refinishing to make each piece a complete original.

INSTAGRAM

KATEŘINA KRAUSOVÁ

naměkko

I've been saving and collecting old furniture for a long time, we don't even have any other at home. I'm no softie but some pieces make me feel like one. I do mostly upholstery work but I also restore wood when needed.

INSTAGRAM

Lukáš Václavík & Hana Hrušková

na ponku

We cherish stories furniture tells us. We believe that beautiful old pieces are not only valuable heirlooms from ancestors but also carriers of family experiences and memories. Sometimes, however, their shape is so bad it can seem like their time has come to an end. And our goal is to prevent that.

INSTAGRAM

Vendula Procházková

pohovenda

I devote myself to upholstery using both classic and modern technology. I strip the furniture down to its frame. With caution and care, I recreate all the layers, thus returning the piece to its original functionality. When I'm not doing custom work, I like to apply my creative ideas and make design pieces to sell. Mostly, I enjoy expressing my love for playing with colors.

INSTAGRAM

Blanka Rýznarová

retro sitting

My workshop was founded three years ago from the need to create with my hands, to make something that makes sense, and to bring back to life the timeless design pieces made of quality materials that have been tried and tested over many decades. I renovate iconic Czechoslovak armchairs, chairs, sofas, and ottomans produced over the last century. I bring back each piece its functionality and beauty. With carefully selected upholstery and attention to detail, I make them into distinctive solo pieces again.

INSTAGRAM
 • Co jí projde rukama, je jako fungl nové, Brňanka renovuje starý nábytek

  Tereza Jakubíčková měla k manuální práci blízko od malička. Před deseti lety se začala věnovat renovaci nábytku a teď druhým rokem v Brně vede vlastní úspěšný projekt Fungl.

  Celý rozhovor k přečtení zde 
 • Retro nábytek je čím dál oblíbenější, třicátá léta brzy nebudou k sehnání

  Její srdeční záležitostí je nábytek z třicátých let, jeho čistý a funkční design. Nezabývá se ale restaurátorstvím, Tereza Jakubíčková nábytek renovuje. To znamená, že ho opravuje, aby mohl sloužit další roky a dekády.

  Celý rozhovor k přečtení zde 
 • Jít v dospělosti na učňák bylo nejlepší rozhodnutí, říká pohovenda

  Vyzkoušela tři vysoké školy, ale perspektivu získala až po absolvování odborného učiliště. Mistryně ČR odborných dovedností si otevřela s kamarádkou čalounickou dílnu a zakázky se od té doby nezastavily.

  Read the whole interview here 
 • Začínal doma v kuchyni, nyní na ponku oživuje ikonické designovky

  Lukáš Václavík se svou malou firmou restauruje starožitný nábytek. Renovoval například ikonické křeslo od Halabaly nebo stolek pro vilu Stiassni.

  Read the whole interview here 
 • Křesla H 269 končila ještě před 10 lety u popelnic, dnes mají neskutečnou hodnotu

  Lukáš Václavík si místo akademické dráhy založil živnost na renovaci nábytku. Filozofie firmy Na ponku je vracet život starým střepům. Kromě emocionální hodnoty nábytku po babičkách upozorňuje na jeho investiční potenciál.

  Read the whole interview here